Skip to main content
Istraživanje Društva sudija Srbije i CeSID-a

Svaki drugi sudija oseća pritisak u radu

Sagovornici

Dragana Boljević

Predsednica Društva sudija Srbije
Društvo sudija Srbije

Društvo sudija Srbije, u saradnji sa Centrom za slobodne izbore i demokratiju (CeSID), u okviru projekta „Jačanje nezavisnosti i integriteta sudija u Srbiji“ i uz podršku Visokog saveta sudstva i Ambasade Kraljevine Holandije, sprovelo je istraživanje u kome je od oko 2.800 učestvovalo 1.585 sudija.

Rezultati istraživanja su prema rečima Dragane Boljević, predsednice Društva sudija Srbije i sudije Apelacionog suda u Beogradu, zabrinjavajući jer je 44 odsto sudija osetilo pritisak da donese određenu odluku. Za 43 odsto sudija koji su osetili pritisak vlada atmosfera opšteg, sistematskog pritiska, a 27 odsto oseća pritisak političara, 18 odsto posredan, a devet odsto otvoren. 

Pritisak predsednika sudova trpi 22 odsto sudija, u 16 odsto slučajeva prikriveno raspitivanjem o predmetima, u šest odsto direktno, a u osam odsto od kolega sudija.

Cilj ovog istraživanja je bio razotkrivanje slike o tome kako sudije vide sebe i kako vide mere u sudskom sistemu Srbije.

 - Za mene je to istraživanje bilo veoma zanimljivo zbog toga što je pokazalo da sudije uopšte nisu sebe ulepšavale, jer su zaista odgovorili na mnoga pitanja poprilično nastrojeno samokritički. Sudije su pokazale jedan osećaj odgovornosti da kažu istinu i to je na mene ostavilo najveći utisak – kaže Dragana Boljević za „Kolegu“.

Prema njenim rečima „kada bi svi funkcioneri makar malo pokazali te samokritike u odnosu na sebe svima bi nam bilo mnogo bolje“.

 - Mi sudije se stalno preispitujemo i zbog tog preispitivanja smo u Društvu sudija Srbije i predložili da postoji sistem odgovornosti, sistem vrednovanja rada sudija. Društvo sudija je zato bilo osnivač Pravosudne akademije 2001. godine i to na način da je ubedilo Vladu da bi bilo dobro da je zajedno osnujemo, mada smo mi u tom momentu mogli i sami da je osnujemo jer smo imali dovoljno sredstava, ali smo bili svesni  da je neophodno da ta sredstva budu kontinuirana, a pretpostavili smo da ih nećemo uvek imati. Vlada je na to pristala i sa Društvom sudija osnovala Pravosudni centar, po principu pola – pola i pošli smo od toga da treba usavršavati znanje sudija. Ujedno smo pošli od toga da treba sudije motivisati na da bolje rade i savesnije postupaju i time što će biti uveden sistem disciplinske odgovornosti o kojem niko tada nije ni govorio, a mi smo to predložili  – kaže sudija Boljević.

U razgovoru za „Kolegu“ Dragana Boljević ističe i da je u zakonu taj sistem vrednovanja rada sudija i disciplinske odgovornosti uveden 2008. godine, ali ne zato da bi kažnjavao sudije, već da bi uočene probleme rešavao.

 - Prvo identifikujete gde su problemi, a kada ti problemi postoje onda treba i da ih rešite. Sve vreme smo dovoljno pošteno sebe sagledavali i pokušavali da nađemo sistemski način kako da te probleme otklonimo, a stanje unapredimo. Nasuprot tome čini mi se da političari nikada, ali baš nikada, nemaju tu potrebu da samokrtički sebe samogledavaju i da poneakada te institute koji su uvedeni da poboljšaju pravosudni sistem, kao što je sistem vrednovanja i disciplinske odgovornosti, zloupotrebljavaju da bi se vršio neprimeren uticaj na sudije – napominje Dragana Boljević.    

Prema podacima istraživanja svega 52 odsto sudija smatra da su sudije nezavisne, a o problemu sa nezavisnošću govori i podatak da je u istraživanju učestvovalo 57 odsto, a ne sve sudije kako je planiralo Društvo sudija Srbije. 

Svega osam odsto osudija smtra da je Visoki savet sudstva vodio računa o nezavisnosti, dok 83 odsto sudija smatra da je to telo vodilo računa o svojim ličnim interesima i interesima političkih stranaka.

Skoro polovina sudija, njih 49 odsto, smatra da je reforma bila neophodna još 2009. godine, a samo 13 odsto se izjasnilo da je takozvana reforma 2008/2009. godine dobro sprovedena. 

Veliki broj sudija, čak 94 odsto, je uveren da postoji veliki inostrani uticaj na pravosuđe, pri čemu njih 73 odsto smatra da sudstvo ne može biti funkcionalno uz planirane mere racionalizacije.

 - Istraživanje pokazuje da 54 odsto sudija smatra da su nepristrasni, 57 odsto da su sudije stručne, 72 odsto sudija smatra da način vrednovanja njihovog rada nije dobro uređen, 53 odsto smatra da je izbor za na sudijsku funkciju netransparentan, dok njih 65 odsto nije upoznato sa kriterijumima za napredovanje što govori da sudije pretežno i ne veruju da njihovo napredovanje zaista zavisi od formalno propisanih kriterijuma – zaključuje Dragana Boljević.

Kroz intimne razgovore sa sudijama, advokatima, pravnicima praktičarima, duboko smo zaronili u profesiju

Aktuelnosti i gorući problemi u sferi prava i društva uopšte.

Izveštavanje sa lica mesta, delić atmosphere sa stručnih savetovanja i drugih skupova u okviru pravne delatnosti

Osvrti i stručne kritike u domenu kulture i umetnosti

Eminentni stručnjaci vode Vas kroz pravne teme

Kratka forma u kojoj dva sagovornika nezavisno odgovaraju na ista pitanja, svako iz svog ugla

Svojevrsni rečnik pravnih termina

Problemi i moguća rešenja za smanjenje negativne međunacionalne tolerancije u praksi iz ugla pravnika praktičara

Besplatno!

U mogućnosti ste da potpuno besplatno, na Vašu kućnu adresu, primate naredne brojeve časopisa „Kolega“. Ukoliko pak želite da prestanete da primate naš časopis, obratite nam se putem adrese elektronske pošte.

Ukoliko se prijavite, na Vašu adresu će svaka tri meseca, stići bilten Kolega koji će Vas uputiti u aktuelnosti iz Vaše struke.